top of page

Olimpiyat Kompleksi Küçük Arena

Aşkabat – 2016

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat'ta, inşa edilmiş Olimpiyat Kompleksi, A’dan Z’ye her detayı düşünülmüş sportif ve yan tesisleri, hayranlık uyandıran çevre düzenlemesi ve en yeni teknolojiye sahip donanımlarıyla, 1.466.400 m2 üzerinde yükselen devasa bir tesistir. Olimpiyat Kompleksi, Eylül 2017’de "5. Asya Kapalı Salon ve Dövüş Sanatları Oyunları"na (AIMAG) ev sahipliği yapmıştır.

Olimpiyat Kompleksi; Kopet Dağı eteklerinde, Aşkabat kent merkezinde ve ulaşıma çok elverişli bir bölgede konumlandırılmıştır. 2017 “Asya Salon ve Uzakdoğu Sporları” (AIMAG 2017) oyunlarına ev sahipliği yapmış olan kompleks, değişik spor organizasyonlarına uygun çok yönlü yapı ve tesislerden oluşmaktadır.

Projenin genel konsepti alanında dünyaca ünlü ve olimpiyatlar gibi büyük spor organizasyonlarının gerçekleştirildiği tesislerin tasarımında rol almış, uluslararası proje ve mühendislik firmaları tarafından yapılmıştır.

Bu kapsamda; 5.000 kişilik su sporları merkezi, 4.000 kişilik kapalı tenis kompleksi, 5.000 kişilik kapalı atletizm salonu, 450 yatak kapasiteli VIP Otel, sporcu rezidansları, kültür merkezleri inşa edilmiştir. Projenin tamamlanan ilk etabında; 6000 kişi kapasiteli veledrom, bireysel sporlara ev sahipliği yapacak, içerisinde antrenman salonlarının da yer aldığı 5000 kişi kapasiteli kapalı spor salonu, 15.000 kişi kapasiteli büyük arena, tıp ve rehabilitasyon merkezi, basın merkezinin de yer aldığı 800 yatak kapasiteli otel, iş merkezi, 1000 koltuk kapasiteli restaurant, açık spor sahaları, yapay göl, açık / kapalı otoparklar, antrenman tesisleri, futbol sahası ve atletizm pistinden oluşan 1000 kişi kapasiteli çok amaçlı spor tesisi, açık kafeteryalar yer almaktadır. Ayrıca uluslararası spor federasyonların gerekliliklerine uygun hale getirilen 45.000 kişilik kapasiteye sahip olan Olimpiyat Stadyumu da proje kapsamında inşa edilmiştir. Yapılan tüm bu tesislerle; karate, judo, boks, bisiklet, tenis, yüzme, halter, atletizm, jimnastik, futbol, basketbol, voleybol, hentbol gibi çok değişik spor tiplerinin hem müsabaka hem de antremanlarının yapılması için tüm gereklilikler sağlanmıştır.
Tüm bina ve tesislere ek olarak, proje alanındaki peyzaj ve çevre düzenlemesinde de estetik yaklaşımları, insan trafiği yönetimi gereklilikleri ile birleştirip göz alıcı bir bütünlük sağlanmıştır. Kompleksin ulaşım ihtiyacına ilişkin de, tüm kompleksi çevreleyen ve 5,2 kilometrelik hat uzunluğuna sahip bir monoray sistemi yapılmıştır. Toplam 1.466.400 m² üzerine inşa edilen tesislerin toplam inşaat alanı 1.284.882,69 m²’ yi bulmaktadır.

Project Gallery

bottom of page