top of page

Bağımsızlık Parkı Havuz Kompleksi

Aşkabat – 2011

Şehrin konser ve festival alanı olarak yapılandırılan Bağımsızlık Parkı, geniş yeşil alanları ve tasarımıyla dikkat çeken havuzlarıyla Aşkabat’ın simgesel yapılarından biri haline geldi...

Bağımsızlık Parkı Havuzları, Aşkabat halkının en çok değer verdiği yapılardan biri olan “Bağımsızlık Parkı”nın en önemli tasarım unsurlarından biri. Kompleks, parkın yola yakın sınırı boyunca her biri diğerinden farklı şekilde dizayn edilmiş bir dizi Havuzdan oluşuyor. Havuzların tamamında otomasyon merkezleri vasıtasıyla müzik eşliğinde senkronize ışık ve su oyunları sergileniyor.

Havuzların içinde yer aldığı Bağımsızlık Parkı, çok geniş bir yeşil alan üzerinde yaklaşık 26.000 adet ağaca ev sahipliği yapıyor. Bu geniş alanın sulaması, çok sayıda kuyu, depo ve yaklaşık 200 kilometre uzunluğundaki damla sulama borularıyla sağlanıyor. Kompleks içinde bulunan amfiteatr, konser ve kutlama alanları çok sayıda seyirciyi ağırlarken, sahnedeki performanslar aynı anda tüm parktan izlenebiliyor.

Yapı özellikleri: Kompleks 880.000 m2 yeşil alan üzerine kurulu. Havuzlarda 11.700 adet nozul, 13.500 adet LED lamba ve 1.300 adet pompa kullanılıyor.

Project Gallery

bottom of page